Doposud zjištěná historie Sboru dobrovolných hasičů v Cholupicích

(historické střípky se nadále shromažďují a budou doplněny)

Sbor byl založen dne 5.7.1903, konáním Valné hromady, v hostinci u Skřivanů, přičiněním občanů Františka Skřivana a Františka Zavadila.

Při konaní Valné hromady byl zvolen tento historicky 1. výbor:

Starosta František Zavadil

Velitel Josef Pašek

Podvelitel František Chaloupka

Jednatel František Skřivan

Členové

Václav Dvořák

František Plátek

Václav Šafránek

Josef Doležal

Náhradníci

Josef Chaloupka

Bohumil Šafránek

Sbor měl v době svého založení 25 členů a nutno podotknout, že v Cholupicích v té době bylo 27 popisných čísel.

Obrazek

V roce 1904 proběhlo vysvěcení jak hasičské zbrojnice, tak i hasičské stříkačky, zakoupené od fa. Smékal Praha Smíchov, pořízené za 1600 Kčs, splatných částkou 200 Kčs po dobu 6 – 8 let.

Obrazek

Součástí nákupu stříkačky byl i nákup příslušenství, a to :

6 m savic

100 m hadic

2 žebříky

2 sekerky hodnostní

2 sekerky pracovní

1 pochodeň.

K požárům sbor vyjížděl ,nebo nevyjížděl, především do okolních vesnic podle toho, jestli se mu podařilo sehnat spřežení.

Obrazek

V prvních desetiletích  se o požárech nikdo příliš nevyjadřuje, i když je známo, že byl vždy vyhlášen poplach, především tehdy, když měla být nebo byla bouřka.

Obrazek

Ze sborové pokladny byly ušity obleky. V tomto roce byla také založena hasičská knihovna, do níž byly okolními sbory darovány odborné časopisy a která byla každý rok doplňována.

Obrazek

Sbor se okamžitě stal významným kulturním nositelem ve vsi. Pořádal ročně několik tanečních zábav, později i hasičských plesů.

Sbor dále organizoval různé „vycházky“, návštěvy divadel, kromě jiného například i korunovace císaře.

Obrazek

Pro pobavení obyvatelstva sbor pořádal veřejná hasičská cvičení, při nichž se znázorňovalo cvičení při požárech, se žebříky a cvičení sanity.

Obrazek

Dále pravidelně pořádal v místě oslavy Mistra Jana Husa, v r. 1930 byl založen dramatický kroužek, který pořádal v následujících letech mnohá divadelní představení.

Služební řád sboru dobrovolých hasičů z roku 1901, pro zájemce ZDE.